Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai, hiánypótló biotikai felmérést végeztek a Hernádon, melynek során elsősorban a madárvilágot vizsgálták. A felmérés során 49 fajról gyűjtöttek értékes információkat, a vadregényes folyón evezve.
Az észlelt fajok listája a következő: nagy kócsag, szürke gém, fehér gólya, fekete gólya, barna rétihéja, egerészölyv, darázsölyv, karvaly, erdei cankó, billegető cankó, örvös galamb, balkáni gerle, vadgerle, jégmadár, gyurgyalag, fekete harkály, nagy fakopáncs, zöld küllő, partifecske, füsti fecske, molnárfecske, barázdabillegető, vörösbegy, házi rozsdafarkú, cigánycsuk, fekete rigó, barátposzáta, csilpcsalpfüzike, szürke légykapó, széncinege, barátcinege, csuszka, tövisszúró gébics, szarka, szajkó, dolmányos varjú, holló, seregély, sárgarigó, mezei veréb, erdei pinty, tengelic, citromsármány, vadmacska, európai őz, sávos szitakötő.
A biotikai adatgyűjtés elengedhetetlenül fontos a természetvédelem szempontjából, mivel segít megismerni és monitorozni a különböző fajok populációit és azok változásait. Ezáltal lehetőség nyílik az ökoszisztémák egészségi állapotának megítélésére, valamint a veszélyeztetett fajok védelmére tett intézkedéseket megalapozni.
A biotikai adatgyűjtés során rögzített információk segítségével jobban megérthetjük az egyes fajok életmódját, elterjedését és kölcsönhatásait más organizmusokkal. Ezen adatok alapján tervezhetünk olyan védelmi intézkedéseket, amelyek hosszú távon fenntarthatóvá teszik az ökoszisztémát, és lehetővé teszik a veszélyeztetett fajok állományainak növekedését.
A felmérések eredményei segíthetnek abban is, hogy meghatározzuk az emberi tevékenység negatív hatásait a természetre, így elősegítve ennek minimalizálását vagy megszüntetését.
A Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai és a biotikai adatgyűjtést végző kutatók, nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy hatékonyabban tudjunk beavatkozni az élővilág védelme érdekében.